A vajdasági központi megemlékezés Szabadkán: “A magyar közösség érdekeinek képviselete”

Dr. Pásztor Bálint ünnepi beszédét mondja
Dr. Pásztor Bálint ünnepi beszédét mondja (Fotó: Facebook/Pásztor Bálint)
Dr. Panyi Miklós szól az ünneplőkhöz
Dr. Panyi Miklós szól az ünneplőkhöz (Fotó: Facebook/Pásztor Bálint)
Az ünneplő közönség
Az ünneplő közönség (Fotó: Facebook/Pásztor Bálint)
(Fotó: Facebook/Pásztor Bálint)

2025. március 15. [20:40]

Betűméret:                     

A Szabadkai Népszínház Jadran színpadán, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) hagyományos március 15-i megemlékezése keretében ünnepelte az 1848-as forradalom és szabadságharc hőseit. Az eseményen dr. Panyi Miklós, a magyar Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, valamint Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke mondott beszédet.

A Halhatatlan a lélek elnevezésű ünnepi műsor szónokaiként mindkét politikus visszatekintett a történelmi eseményekre, majd párhuzamot vont a jelen történéseivel.

Dr. Panyi Miklós beszédében hangsúlyozta, hogy március 15-e nem csupán a magyar nemzet egységét szimbolizálja, hanem az egész Kárpát-medencei magyarság hőstörténetét. A miniszterelnökségi államtitkár emlékeztetett arra, hogy 1848 összeköti a magyarokat, határok és széthasított közösségek nélkül, egy közös emlékezettel és örökséggel.

A vajdasági magyar közösséghez szólva hangsúlyozta, hogy az anyaország továbbra is támogatja a szülőföldön való boldogulást. Emellett kiemelte, hogy a szerb-magyar kapcsolatok jelenleg történelmi csúcsponton állnak.

„Nemzeteink látják, érzik, hogy sokkal több közös érdekünk van a világban, Közép-Európában és a Balkánon, mint ami régen elválasztott bennünket. Mi is úgy látjuk. Szerbia Magyarországot nemcsak politikai és stratégiai partnerének tartja, hanem őszinte barátjának is.”

A politikus szólt a jelenlegi geopolitikai helyzetről is, különösen az ukrán-orosz konfliktusról, amely szerinte mindkét nép és a közép-európai országok közös érdekeinek védelmében kell, hogy befejeződjön. A genderpolitikát is érintve elmondta, hogy a jövőben a családok és gyermekek védelme, valamint a magyar kultúra megőrzése lesz az egyik legfontosabb nemzeti sorskérdés.

Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke, a nemzeti érdekek folyamatos képviseletére és a szabadság védelmére hívta fel a figyelmet. Kossuth Lajos március 3-i beszédére hivatkozva elmondta, hogy a szabadságért való küzdelem nem csupán egy-egy pillanat kérdése, hanem folyamatos harc, amelynek célja a nemzet érdekének védelme.

„A történelmet jól kell érteni és teljes folyamatában kell érteni” – mondta, hangsúlyozva, hogy a nemzet sorsát nem lehet pusztán a múlt eseményei alapján értékelni.

Széchenyi István szavait is idézve arra is emlékeztetett, hogy a fejlődés csak alkotmányos rend keretében valósulhat meg, és a szélsőségektől távol kell maradni.

Pásztor Bálint beszédében kitért a VMSZ eredményeire is, és hangsúlyozta, hogy a vajdasági magyar közösség jövője érdekében mindig kizárólag a közösség érdekeit tartják szem előtt, szövetségekkel és bölcs politikai döntésekkel. Az elmúlt egy év fontos eredményeit felsorolva kiemelte: a magyar közösség érdekeinek képviselete mindig prioritást élvezett, és a jövőben is folytatni fogják ezt a munkát.

A VMSZ elnöke végül köszönetet mondott a magyar kormánynak a támogatásért, és hangsúlyozta, hogy a politikát vissza kell terelni az intézményekbe, hogy a nemzet érdekét valóban minden körülmények között védelmezni lehessen.

„Kizárólag a vajdasági magyar közösség áll felettünk, és amelynek többsége továbbra is megkérdőjelezhetetlenül támogat bennünket. Én a normalitásra, és mindig a független képviseletre szavazok, nem pedig az anarchiára” – zárta beszédét Pásztor Bálint, kiemelve, hogy a VMSZ mindig a közösség érdekeit tartja szem előtt, és nem enged a külső nyomásnak.

A rendezvényt mások mellett Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja, Juhász Bálint, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, továbbá a VMSZ köztársasági, tartományi és helyi önkormányzati, valamint az MNT tisztségviselői tisztelték meg jelenlétükkel.

A Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai 48-as megemlékezése alkalmi műsorral zárult Halhatatlan a lélek címmel, melyet Wischer Johann rendezett, és a Fokos zenekar kísért.

Fehér Szilvia

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!