Zenta: A sikeres vállalkozás titkai

2016. február 11. [15:21]
Lehet-e napjainkban Szerbiában sikeres vállalkozást nyitni és fejleszteni, és ha igen, mire kell odafigyelni? Mik a buktatók és veszélyek, melyek a lehetséges kitörési pontok? Ilyen, és hasonló kérdésekre kereste a választ a Magyar Mozgalom Vállalkozói Fóruma, amelyet február 10-én tartottak meg a zentai Archimedes Oktatóközpont helyiségeiben.
A vendégeket és a közönséget Dobranić Aranka, az MM Gazdasági és Vállalkozásfejlesztési Szaktestületének koordinátora köszöntötte, a beszélgetést Kókai Péter újságíró vezette. A meghívott előadók a gazdasági élet különböző területeiről érkeztek: Csanádi Attila cége, a szabadkai Creative Line Kft. marketinggel foglalkozik, Kovács Vilmos és felesége, Kovács Sárkány Hajnalka a szabványosítással foglalkozó European Cert alapítói, Vert Máté, a Domini asztalosműhely tulajdonosa pedig méhészeti eszközöket gyárt. A különbözőség ellenére a vajdasági magyar vállalkozók több pontban is egyetértésre jutottak, és ugyanazt az üzenetet közvetítették a hallgatóság felé, így például mindegyikük pozitív jelenségként éli meg a konkurencia jelenlétét a piacon, mert az csak további fejlődésre ösztönöz, de abban sem volt nézetkülönbség köztük, hogy egy sikeres vállalkozás beindításához a jó ötlet mellett ugyanolyan fontos a kezdőtőke, vagy a reális üzleti terv megléte is.
A beszélgetés során a vállalkozók megosztották eddigi élettapasztalataikat is a jelenlevőkkel, illetve több konkrét tanács is elhangzott. Így például Kovács Vilmos szerint a jelenlegi szerbiai gazdasági és jogi környezet egyik legnagyobb problémája a már elvégzett munka, vagy szolgáltatás megfizettetése, ami rendkívüli módon meg tudja nehezíteni egy vállalkozás és vállalkozó likviditását, ezért elsősorban ezen a területen várná el az állam nagyobb hatékonyságát. Csanádi Attila szerint a „politikai tőkénél is fontosabb a kapcsolati tőke”, illetve szerinte „aki a 21. században nem ismeri név szerint is a vásárlóit, az hosszú távon nem fogja túlélni”, Kovács Sárkány Hajnalka eddigi tapasztalatai szerint pedig egy vállalkozás működőképességének alsó határa az évi 20 ezer euró dinárértékének megfelelő forgalom.
A Fórum megkerülhetetlen témája volt a magyar kormány által kiírt gazdaság- és területfejlesztési program, amivel kapcsolatban a felszólalók szintén azonos álláspontot képviseltek: a lehetőséggel élni kell, és aki csak tudja és teheti, pályázzon. Csanádi Attila véleménye szerint a pályázati kiírásban kért 20% önrész reális kitétel, a legfontosabb kérdés pedig, amit szerinte minden vállalkozónak fel kell tennie magában, mielőtt pályázik, a következő: ha nem lenne ez a támogatás, vajon akkor is belevágnék ebbe az üzleti tervbe? Kovács Sárkány Hajnalka viszont a pályázat jó és alapos megírásának fontosságára hívta fel a figyelmet, mert számításai szerint az első körben mintegy 5-6 ezer pályázatból körülbelül 400 cég részesül majd ténylegesen is támogatásban, azaz hozzávetőlegesen csak minden tizedik pályázat nyer. Ennek ellenére szerinte is pályázni kell, „mert ha nem adjuk be a pályázatot, akkor semmi esély a nyerésre”.
pék