Magyarkanizsa: Holnaptól bezár a lakóotthon
Ma jár le a működésére megnyert pályázat futamideje

2014. január 31. [8:41]
A munkaügyi és szociálpolitikai minisztériumtól megnyert pályázati támogatás január 31-ig tette lehetővé az Együtt Veled Értük, értelmi és testi fogyatékkal élők érdekeit védő egyesület által november elsején megnyitott, a négy értelmi és testi fogyatékkal élő személy felzárkóztatását segítő, a védenceknek 24 órás, állandó szakmai felügyelet melletti bennlakást biztosító Bárka lakóotthon működését. Holnap tehát bezárul a Bárka kapuja.
- A pályázat fél éves időtartama két részre oszlott. Három hónapig tartott a felkészülés a nálunk még újdonságnak számító, Vajdaságban csupán Pancsován működő lakóotthon megnyitására, amit újabb három hónapon át a projekt gyakorlati megvalósítása követett – mondta el a József Attila 15-ös szám alatti lakóotthonban tartott sajtótájékoztatón Sarnyai Csilla gyógypedagógiai asszisztens, a projekt koordinátora. - A házat a magyarkanizsai Mácsai család bocsátotta az egyesület rendelkezésére, az adaptálást a pályázati pénzekből valósítottuk meg, ahogyan a négy foglalkoztatott képzését is, akik november első napjától a lakóotthonba beköltözött, eltérő szellemi és testi képességű két nő illetve két férfi állandó segítői voltak. Felkészítésüket pályázati partnerünk, a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ tette lehetővé, a Vöröskereszt helyi szervezete pedig elsősegélynyújtó és háziápolás-tanfolyamot szervezett számukra. Az épület megfelelő berendezését elsősorban a támogatók biztosították, de az otthonba költözöttek szülei is segítségünkre voltak. Azok kedvéért, akik az otthon fogalma alatt egy zárt rendszerű, szigorúan szabályozott intézményt értenek, kihangsúlyoznám, hogy a mi lakóotthonunk családi közösségként működött, ahol képességeiknek megfelelően a bennlakók részt vehettek a különféle házimunkákban, takarítottak, rendezték az udvart, teregettek, esetenként elmentek gondozójukkal a piacra vagy a boltba is vásárolni, valahogy úgy, ahogyan azt korábban otthon is tették. A lakóotthonnak épp az a célja, hogy a bennlakók felzárkóztatásával elkerüljük még annak az eshetőségét is, hogy ezek a fiatalok egyszer esetleg egy zárt intézményben kössenek ki. Rövidebb-hosszabb időre a szüleik is ellátogattak hozzájuk, hogy megkönnyítsék gyermekeiknek az életükben bekövetkezett óriási változás feldolgozását. Sajnos eltérő fejlettségi szintjeik miatt már az első héten rá kellett döbbennünk, hogy az új környezetbe való bealakulásuk nem megy egykönnyen. Az ebből adódó gondokat úgy próbáltuk orvosolni, hogy bizonyos órarendet állítottunk fel, és a bennlakók csak a számukra kijelölt időközökben tartózkodtak az otthonban, a többi időt családjuk körében töltötték. Elsősorban az éjszakai benntartózkodás jelentett gondot számukra. Az új módszer meghozta a várt eredményt. Időközben arra is rá kellett ébrednünk, hogy a négy foglalkoztatott nem elég a bennlakók szakmai felügyeletére, még úgy sem, hogy főzniük sem kell. Az étkeztetést ugyanis megoldottuk a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ közreműködésével, amely gyógypedagógusaival is segítségünkre sietett, emellett képzett magánszemélyek is felajánlották a segítségüket, mert csak így közösen tudtunk boldogulni három hónapon keresztül a négy bennlakóval – nyilatkozta Sarnyai Csilla.
- Lesz-e folytatás? - ismételte meg az újságírói kérdést Bagi Ferenc, az egyesület elnöke. - Nagyon reméljük, hogy lesz. Mi folyamatosan pályázunk és bízunk benne, hogy előbb vagy utóbb újra sikerül nyernünk egy olyat, ami akár hosszabb időre is lehetővé teszi számunkra a lakóotthon működtetését. Ebbe a projektbe civil szervezetként, mindennemű tapasztalat nélkül vágtunk bele. Az ehhez való ismereteket az immár nyolc éve működő pancsovai otthon szakembereitől szereztük meg, akik már eljutottak arra a szintre, hogy költségvetési pénzekből tartják fenn lakóotthonukat.
- A lakóotthon létrehozásának gondolata tulajdonképpen szülői kezdeményezésre villant fel előttünk. Miután felmértük az általunk foglalkoztatott és gondozott sérült fiatalok szüleinek igényeit, megírtuk a pályázatot. A projekt életre keltése nehéz munka volt, de megérte, amiért mérhetetlenül büszke vagyok a projektet levezető csapatra és a szülőkre is. A lakóotthonban élők önállósulása szavatolhatja azt, hogy majdan, szülők nélkül is könnyebb lesz nekik elviselniük a hétköznapi élet számukra a normálisnál sokszorta nehezebben teljesíthető kihívásait – hallottuk Terényi Líviától, a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ igazgatójától.
- Félelmeim ellenére 36 éves lányom sokkal könnyebben bealakult az otthonba, mint azt vártam, de ugyanúgy szeret hazajönni is, ha éppen úgy alakulnak a dolgok. Azt tapasztaltam, hogy itt az otthonban a lányom kezelhetőbbé vált, hajlik a munkára, részt akar venni a dolgokban, úgyhogy csakis hálával gondolhatok a lakóotthon munkatársaira és örülök, hogy az otthon mellett döntöttem lányomat illetően, ugyanakkor sajnálom, hogy már vége, még ha talán nem is véglegesen – mesélte Margitka, az egyik bennlakó édesanyja.
- A fiam fél életét a korábban létrejött napköziben töltötte, ennek ellenére nehezen alakult be a lakóotthonba, de végül sikerült, és mondhatom, látványosan erőre kapott, javult az egészségi állapota, a közérzete és a hangulata is. Ő nagyon jól érezte magát itt. Az itt tapasztaltak alapján bátran ki merem jelenteni, hogy nagyon büszke vagyok arra, hogy egy fogyatékos gyermeknek vagyok az édesanyja, és hogy ehhez a közösséghez tartozom. Egy olyan ügyet szolgálni, mint ez, egyenesen csodálatos, büszke vagyok rá! – mondta Mónika, egy másik anyuka.
Sajnos a projekt futamidejének lejárta miatt január derekától már a családi kötelékbe való visszatérésre kellett szoktatni a bennlakókat. Az egyesület most abban reménykedik, hogy egy jelenleg még elbírálás alatt álló uniós pályázatuk, amihez a községi önkormányzat biztosította a meglehetősen magas önrészt, sikeres lesz, és 18 hónapos időtartamra - a mostaninál lényegesen több közreműködővel - újra megnyithatják majd a lakóotthont az arra igényt tartó, fogyatékkal élő embertársaink előtt, amihez természetesen számítanak más támogatók megértő viszonyulására és segítségére is.
Bödő Sándor
Az Ön hozzászólása
Nincs hozzászólás. Legyen az első!