Milyen is lesz Vajdaság zászlaja és címere?

Szerb trikolor, 1848-as címer

Vajdaság egyik történelmi címere 1848-ból. Ez volt látható a zimonyi népi gárda zászlaján. A 1848-as vajdasági címernek több változata ismert. (Forrás: wikipedia.org)
Vajdaság egyik történelmi címere 1848-ból. Ez volt látható a zimonyi népi gárda zászlaján. A 1848-as vajdasági címernek több változata ismert. (Forrás: wikipedia.org)

2014. május 10. [23:26]

Betűméret:                     

A politikai pártok kompromisszum nyomán és öt hónap munkát követően átírták Vajdaság statútumának kétharmadát. A tartományi parlament alkotmányos és jogi kérdésekkel foglalkozó bizottsága minapi ülésén elfogadta ezt a dokumentumot, amely összhangban van a szerbiai alkotmánnyal, s amelyről a tartományi képviselők május 14-én, azaz szerdán döntenek majd, olvasható a Dnevnik újvidéki napilap internetes kiadásában.

A statútumtervezetre a bizottság jelen levő tizenegy tagja közül kilenc szavazott igennel, két tag pedig – Srđan Sikimić és Branislav Ristivojević – tartózkodott.

„Megelégedéssel mondhatom, hogy megvalósítottuk azt, amit öt hónappal ezelőtt közös kötelességünkként határoztunk meg. Nem volt egyszerű, a feladat meglehetősen komplikált volt, mert időközben kampányt éltünk át, ez elvett több mint egy hónapot, s magában hordozta annak a veszélyét, is, hogy Vajdaság statútumának ügye kampánykérdéssé válik” – mondta el újságíróknak a bizottság ülését követően Pásztor István tartományi házelnök, aki a bizottság elnöke is.

Megállapította, sikerült felelős emberek körében lefolytatni a vitát, s hozzátette, a vajdasági képviselőház bizonyította, hogy komoly intézmény, mert a politikai szereplői, akiknek egyes kérdésekben eltérő a véleménye, a veszélyek elkerülése kapcsán megértésről, nyitottságról és felelősségről tettek bizonyságot.

„Azt hiszem, ez sokkal fontosabb, mint maga a statútum szövege. Az csak megerősítése ennek, de úgy gondolom, mindez reményt adhat az embernek arra vonatkozólag, hogy a szerbiai politikai élet egy napon jobb lehet majd” – fejtette ki Pásztor.

A statútumtervezet szerint a Vajdaság Autonóm Tartomány a Szerb Köztársaság autonóm területi egysége, amelynek polgárai jogosultak a tartományi autonómiára az alkotmánnyal és a törvénnyel összhangban. Tehát a pártok kompromisszumos döntéssel a tervezetből kihúzták azt a megállapítást, miszerint az autonómia az alkotmányon alapul, mint ahogyan azt a tervezetet előkészítő szakértői munkacsoport javasolta. Továbbá az alapokmány számos más olyan cikkelyében is változást eszközöltek, amelyet vitásként nevezett meg a szerbiai alkotmánybíróság. Így például Újvidék többé nem számít majd Vajdaság fővárosának, hanem Újvidék városa lesz a tartományi szervek székhelye, ugyanakkor arra jutottak, hogy a Vajdaság Kormánya megnevezést a Tartományi Kormány név váltja majd fel, mert a Végrehajtó Tanács megnevezés „Edvard Kardelj hagyatéka” – állapították meg. A tervezet szerint Vajdaság a hagyományos szimbólumokat használja majd a jövőben: lobogóján horizontális, egyforma széles sávokban a piros, a kék és a fehér szín lesz látható fentről lefelé haladva, s a címer is az 1848-as lesz.

– A munkacsoport meglehetősen kompakt volt a statútum tervezetének elkészítésekor, és határidőre minőségi munkát végzett. Mivel a nyilvános vita a politikusok között és a közvélemény bevonásával folyt, szeretném megköszönni a politikusoknak, hogy a javaslatunk 'nem lett nagyon tönkretéve'. Meglátásom szerint a statútumtervezet megmaradt az alkotmány határain belül – mondta el dr. Slobodan Orlović, a statútum tervezetének elkészítésével megbízott munkacsoport elnöke.

A címeren nem szerepel az ezüstkereszt a csiholókkal

Vajdaság aktuális címeréből elmaradt az ezüst kereszt a csiholókkal. Ez az alapvető probléma a tartománynak ezzel a jelképével, mondta el a Dnevnik újvidéki napilapnak Haѕi M. Jovanović, a pravoszláv monarchiák kutatásával foglalkozó központ heraldikai és genealógiai kutatásokkal foglalkozó bizottságának elnöke.

Hozzátette, az 1848-as hagyományos címer alapján a tűzcsiholós keresztet Szerémség, Bánát és Bácska címerei vehetnék körül, Baranya feltüntetése azonban negatív konnotációat szülhetne. Viszont, mint mondta, semmi oka annak, hogy kihagyják a címerből a keresztet és a négy csiholót.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV) egyébként – bár megszavazta a statútumtervezetet a bizottság ülésén – kétségeinek adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Vajdaság szimbólumait nem a megfelelő módon határozták meg, s ezért bejelentette, szakértői értelmezést kérnek majd a Vajdasági Múzeumtól.

A Vajdasági Múzeumban ugyanakkor tegnap a Dnevniknek azt mondták, rendelkeznek ugyan Vajdaság 1848-as lobogójával, de szakértői véleményért egy heraldikushoz kell fordulni. (A Dnevnik nyomán)

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!