Sikeresen útjára indult India első napkutató űrszondája

(Fotó: ISRO)
Indiai nő és kislánya nézi az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) élő tévéközvetítését, amelyen kilövik az Aditya-L1 teherszállító rakétát
Indiai nő és kislánya nézi az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) élő tévéközvetítését, amelyen kilövik az Aditya-L1 teherszállító rakétát (Fotó: EPA)

2023. szeptember 2. [10:20]

Betűméret:                     

India helyi idő szerint szombat délben sikeresen elindította első űrmisszióját a Nap tanulmányozására a dél-indiai Sriharikotában található Satish Dhawan Űrközpontból. A napkutató űrszonda kilövésére kevesebb mint két héttel azután került sor, hogy egy másik indiai szonda sikeres leszállást hajtott végre a Hold déli sarkvidékén.

Az Aditya-L1 űrszondát hordozó rakétát a dél-indiai Sriharikota űrkikötőből indították, hogy négy hónap múlva a Földtől körülbelül 1,5 millió kilométerre lévő pontról vizsgálja a Napot.

Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) közlése szerint az űrszonda a napkoronát, a kromoszférát, a fotoszférát és a napszelet tanulmányozza.

Ami a Nap felszínén történik, az hatással van a Földre is. A műhold a kijelölt helyre kerülve megbízható előrejelzést adna a megnövekedett naptevékenységből eredő részecske- és sugárzáskitörésekről, amelyek potenciálisan kiiktathatják a Föld elektromos hálózatait.

A műhold figyelmeztető rendszere megvédheti a Föld körül keringő műholdakat, valamint az űrállomásokon élőket is.

A nap nagyjából 11 éves aktivitási ciklusának a minimuma 2019 decemberében volt, így a legerősebb aktivitású időszak 2024 novembere és 2026 márciusa között várható. (MTI)

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!