Zoltan Tar: Počele isplate podrške organizacijama Mađara van granica i nacionalnih manjina
2026. június 23. [23:05]
Počele su isplate podrške preko Fonda „Gabor Betlen” organizacijama Mađara van granica i nacionalnih manjina, objavio je u utorak uveče na svojoj Fejsbuk stranici ministar zadužen za društvene odnose i kulturu.
Zoltan Tar je u objavi naveo da je „pala vlada još pre izbora regulisala isplate organizacijama koje su joj bile bliske, ali je očigledno da su redosled isplata određivali na političkoj osnovi”.
Kako je napisao, pitanje isplate podrške stavljeno je na dnevni red odmah nakon formiranja vlade Tise, a uplate su pre dve nedelje pokrenute prema organizacijama obuhvaćenim ranije donetim odlukama, dok je „do sada novac već stigao na više mesta”.
„Položaj Mađara van granica i pitanja nacionalnih manjina od izuzetnog su značaja i ne smeju biti predmet političkih igara”, istakao je ministar. Dodao je da je pokretanje neophodnih, proverenih isplata važan korak ka razjašnjavanju ovog pitanja.
Zoltan Tar je naveo i da su paralelno s tim počeli da ispituju rad Fonda „Gabor Betlen” i njegove ranije odluke u periodu od poslednjih pet godina. Dodao je da „naša vlada veruje u izgradnju i funkcionisanje depolitizovanog i transparentnog sistema podrške”.
