Tamaš Šujok potpisao zakon o povlačenju odluke o istupanju Mađarske iz Međunarodnog krivičnog suda
2026. május 28. [22:40]
U petak stupa na snagu zakon o povlačenju odluke o istupanju Mađarske iz Međunarodnog krivičnog suda, nakon što su, posle odluke koju je parlament usvojio u sredu, zakon potpisali i predsednik republike Tamaš Šujok i predsednica parlamenta Agneš Foršthofer, proizlazi iz četvrtkovog broja Mađarskog službenog lista.
Parlament je u sredu, u izuzetnom postupku, sa 133 glasa za, 37 protiv i 5 uzdržanih, usvojio zakon o povlačenju otkazivanja Statuta Međunarodnog krivičnog suda, usvojenog na Diplomatskoj konferenciji Ujedinjenih nacija u Rimu 17. jula 1998. godine, kao i Sporazuma o privilegijama i imunitetima Međunarodnog krivičnog suda, usvojenog u Njujorku 10. septembra 2002. godine.
Zakon, koji je podnela ministarka pravde Marta Gereg, utvrđuje da je, radi očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti, kao i zaštite ljudskih prava, neophodno da počinioci najtežih međunarodnih zločina budu pozvani na odgovornost pred međunarodnim sudskim forumom. U tom cilju potrebno je zadržati učešće Mađarske u Statutu Međunarodnog krivičnog suda.
Time prestaje da važi zakon iz 2025. godine o istupanju iz tog krivičnog suda, navodi MTI.
U obrazloženju se navodi da predlog ne predstavlja samo povlačenje ranije odluke koja je bila suprotna vrednosnom poretku međunarodne zajednice, nego i potvrdu uverenja da vrednosti pravde, ljudskog dostojanstva i međunarodne saradnje i dalje služe kao putokaz Mađarskoj.
Zakon stupa na snagu dan nakon proglašenja, odnosno u petak, a za mere potrebne za njegovo sprovođenje staraće se ministar nadležan za spoljnu politiku.
