Felére csökkent a Szerbiába érkező illegális bevándorlók száma
2026. augusztus 4. [15:55]
Felére csökkent a Szerbiába érkező illegális bevándorlók száma az egy évvel korábbihoz képest - írta a belgrádi Insajder oknyomozó portál az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezetének (IOM) jelentésére hivatkozva kedden.
Az év első hét hónapjában 46 százalékkal csökkent a Szerbiában nyilvántartásba vett illegális bevándorlók száma. Míg tavaly ilyenkor több mint ötezer embert regisztráltak, idén eddig 2766-an érkeztek az országba - derült ki a dokumentumból.
Az IOM legfrissebb felmérése szerint a jelenleg Szerbiában tartózkodó migránsok 47 százaléka afgán állampolgár, jelentős számban vannak egyiptomiak, pakisztániak, szudániak és marokkóiak is. Míg az afgánok és a szudániak többsége a fegyveres konfliktusok elől menekült el, az egyiptomi, a marokkói és a pakisztáni migránsok - saját bevallásuk szerint - elsősorban gazdasági okok miatt hagyták el hazájukat.
A felmérésből az is kiderült, hogy a migránsok 80 százaléka Észak-Macedónia felől érkezett Szerbiába, hét százalékuk Bulgária felől, és kilenc százalék repülővel.
A válaszadók 67 százaléka Bosznia-Hercegovinán keresztül szeretne továbbmenni Nyugat-Európa felé, míg Magyarországot 28 százalékuk, Horvátországot pedig hat százalékuk használná tranzitországként.
Végső célként a megkérdezettek több mint fele (54 százalék) Olaszországot jelölte meg. Ezt Franciaország (18 százalék) és Németország (16 százalék) követi, míg a válaszadók 13 százaléka azt mondta, hogy Szerbiában maradna.
A felmérés szerint a migránsok iskolai végzettsége jellemzően alacsony. A megkérdezettek 19 százaléka semmilyen szabályos oktatásban nem részesült, 35 százalékuk pedig legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkezik.
Alsó középfokú iskolát a válaszadók 31 százaléka végzett, felső középfokú végzettsége 10 százalékuknak van, míg egyetemi diplomával vagy annál magasabb végzettséggel saját bevallásuk szerint mindössze négy százalékuk rendelkezik.
A megkérdezettek átlagéletkora 27 év. A válaszadók 86 százaléka férfi, 14 százaléka nő. Háromnegyedük hajadon vagy nőtlen.
A kutatás szerint az embercsempészek továbbra is kulcsszereplői a migrációnak. A megkérdezettek 73 százaléka számolt be arról, hogy a szerb határ átlépésekor embercsempészek segítségét vette igénybe. Az interjúalanyok megkérdezésük előtt átlagosan 312 nappal korábban indultak el hazájukból.
A jelentés 221 interjúra épült, amelyeket az idei év április-júniusában készítettek migránsokkal több szerbiai befogadóközpontban.
