November 1-jén teljes munkaleállás a szerbiai iskolákban, tiltakozás Belgrádban

(Fotó: Pixabay)

2024. október 21. [18:04]

Betűméret:                     

Az oktatási szakszervezetek hétfőn bejelentették: november 1-jén, pénteken leállítják a munkát a szerbiai iskolákban, és tiltakozó megmozdulást szerveznek Belgrádban.

A szakszervezetek követelik a tárgyalások folytatását az oktatási intézményekben dolgozók anyagi helyzetének és biztonságának javításáról. Ezt a Szerbiai Oktatási Dolgozók Szakszervezeti Uniója, a Szerbiai Oktatási Szakszervezet, a Függetlenség Ágazati Szakszervezet és a Szerbiai Oktatási Dolgozók Szakszervezete határozta meg a sztrájkról szóló törvény alapján.

Az említett négy reprezentatív szakszervezet tagjai november 1-jén egy napos sztrájkba lépnek, és Belgrádban 12 órakor kezdődő tiltakozást szerveznek.

A szakszervezetek azt is bejelentették, hogy november 4-étől kezdve az iskolákban 30 perces órákat tartanak, míg az óvodák csak 9 órától fogadják a gyerekeket.

Követelik a korábban aláírt jegyzőkönyv tiszteletben tartását, a szerbiai büntetőtörvénykönyv módosításainak elfogadását, év végi jutalom kifizetését, valamint a 2025-ös munkabérről szóló tárgyalások azonnali megkezdését. Követelik továbbá a kollektív szerződések módosításáról szóló tárgyalások megkezdését is az általános és középiskolákban, valamint a diákotthonokban dolgozók számára.

A reprezentatív oktatási szakszervezetek szeptemberben és októberben tüntetéseket szerveztek Belgrádban és számos más szerbiai városban, valamint sztrájkokat tartottak az iskolákban, mivel elégedetlenek voltak a kormány ajánlatával, amely szerint a tanárok bére január 1-jétől 12%-kal, a többieké pedig 8%-kal emelkedne.

Követelték az Ana Brnabić miniszterelnökkel kötött korábbi megállapodás tiszteletben tartását, amely szerint fizetésüknek meg kellene egyeznie a köztársasági átlagbérrel, míg a Miloš Vučević kormányfő által tett javaslatot elfogadhatatlannak tartják.

Szerintük a jelenlegi szerb kormány javaslata újra „elfogadhatatlan megosztásokat hoz az oktatási rendszerben”, és továbbra is a legalacsonyabb bérszintekre helyezi őket.

A kormány többször is kijelentette, hogy megérti az oktatási dolgozók helyzetét, de nincs elegendő pénz a korábbi kormánnyal kötött megállapodás teljesítésére, írja a Beta.

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!