Đukić Dejanović: Legfeljebb 12 százalékos lehet a tanügyi dolgozók béremelése, nem több
2024. október 1. [14:23]
Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter elmondta, hogy a pedagógusok januári béremelése legfeljebb 12 százalékos lesz, de a miniszterelnök és a tanügyi dolgozók mai tárgyalásától azt várja, hogy beszéljenek az egyszeri támogatásról, valamint a biztonságról is.
„Az emberek megértik, hogy a 12 százalék a pénzügyi maximum, ezt fel lehet osztani, és korábban megadni. Arra számítok, hogy megtaláljuk a lehetőséget valamiféle egyszeri támogatás kifizetésére”, nyilatkozta az újságíróknak a miniszter a Jogtudományi Karon tartott ünnepség kezdete előtt, ahol most fogadták a gólyák 216. generációját.
Megismételte, hogy a januári 12 százalékos emelés a maximum, mert mindenki más 8 százalékot kap.
„A januári hónap nem jelent határidőt a további emelések számára, a párbeszédet folytatni kell, más szegmenseket is magában kell foglalnia, mint amilyen a biztonság kérdése”, mondta a miniszter.
Hozzátette: a pedagógusokat az is érdekli, hogy miként gyarapíthatják és alakíthatják a tudásanyagot a gyerekekhez mérten.
„Most a fizetések magasabbak, mint korábban, és arra kérem őket, hogy továbbra is párbeszéd útján keressük a legjobb megoldásokat”, mondta Đukić Dejanović, és emlékeztetett arra, hogy ma az oktatásban a kezdő fizetés a szerbiai átlagbér 94 százaléka, a cél pedig az, hogy ezt a kettőt kiegyenlítsék 2025-ben.
„Jelenleg nincs meg a pénzügyi lehetőség arra, hogy 12 százaléknál magasabb legyen az emelés. Úgy gondoljuk, hogy többre lenne szükség, de jelen pillanatban ez nem lehetséges”, tette hozzá a miniszter.
A szerb kormány továbbra is kitart a 12 százalékos béremelés javaslata mellett
Miloš Vučević miniszterelnök az oktatási szakszervezetek képviselőivel folytatott mai találkozója kapcsán elmondta: a kormány – a gazdasági lehetőségeknek megfelelően és az ország fiskális stabilitását figyelembe véve – továbbra is 12 százalékos béremelést javasol a tanügyi dolgozóknak.
Vučević elmondta, hogy az emelést megkapják tanítók, általános és középiskolai tanárok, illetve az iskoláskor előtti intézményben dolgozók, továbbá azt is, hogy nagyon közel állnak a tanügyesek követelésének teljesítéséhez, vagyis ahhoz, hogy az oktatásban a kezdő fizetést kiegyenlítsék a szerbiai átlagfizetéssel.
„Ez 50 százalékkal magasabb emelés, mint a közszféra összes többi szektorában. Ha tudjuk, hogy 2024-ben 3,8 és 4 százalék közötti a GDP becsült növekedése, akkor azt mondanám, hogy ez egy korrekt és konstruktív ajánlat a kormány részéről”, magyarázta Vučević.
Az oktatási és egészségügyi dolgozók elleni támadásokat külön bűncselekménynek minősítik
A miniszterelnök bejelentette azt is, hogy az év végéig módosítani fogják a büntetőtörvénykönyvet, hogy védettebbek legyenek az oktatási és egészségügyi dolgozók, valamint hogy külön bánásmódban részesüljenek, mert az ellenük irányuló támadásokat külön bűncselekményként minősítik majd.
„Elkészült a büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó javaslat. Nem fogják megkapni a hivatalos személy státuszát. Az egy bonyolult folyamat lenne. De külön bűncselekménynek minősítik az ellenük irányuló támodásokat”, pontosított a kormányfő, majd felhívta a figyelmet arra, hogy ennek ellenére jó lenne, ha mindenki jól nevelné a gyermekét, senki sem viselkedne helytelenül, és ne kövessenek el erőszakot sem a tanítók, sem a tanárok, de a nevelők és professzorok ellen sem.
Az Ön hozzászólása
Nincs hozzászólás. Legyen az első!