Vladimir Vukčević: „Vizsgálat indul Arkan Tigrisei ügyében”

 Vladimir Vukčević
Vladimir Vukčević (Fotó: )

2016. január 3. [12:18]

Betűméret:                     

Rendelet született a Szerb Önkéntes Gárda, avagy ismertebb nevén Arkan Tigrisei elleni vizsgálatról, jelentette ki Vladimir Vukčević, leköszönő háborús bűnökkel foglalkozó ügyész.

„Rendelet született a Gárda elleni vizsgálatról, ezt is sikerült érinteni, de csak a végén”, jegyezte meg Vukčević, aki 12 évig töltötte be a háborús bűnökkel foglalkozó ügyész tisztségét, most pedig nyugdíjba vonult.

Vukčević utódját még nem választották meg. „Jobb, hogy az állam senkit sem választott meg, mint hogy nem megfelelő személy kerüljön oda. Ez egy kényes és fontos pozíció, köztiszteletnek örvendő intézmény, amely 12 éve működik”, jegyezte meg Vukčević a B92-nek adott interjújában.

Szavai szerint legnagyobb sikerének azt tartja, hogy a politikai helyzettől függetlenül sikerült megmaradnia a tisztségen. „Változtak a kormányok, öt kormányfőt és öt minisztert kísértem ki”, tette hozzá Vukčević, s leszögezte: aki ellen bizonyítékok szólnak, az ellen le kell folytatni az eljárást, és nem lehetnek érinthetetlen személyek.

A kérdésre, hogy hogyan kommentálja Tomislav Nikolić szerb államfő kijelentését, miszerint vigyázzanak, hol ásnak, meg azt hogy a miniszter a reptéren várja be a hágai elítélteket, Vukčević azt mondta: ez mind a jelenlegi helyzetet illusztrálja.

„Azért fogadtam el a megbízatást, mert ez a kötelességem: mi legyünk azok, akik nem békélnek meg azzal, hogy a szerbek nevében bűncselekményeket követtek el, hogy levegyük ezt a terhet a szerb nép, illetve a szerbiai polgárok válláról”, hangsúlyozta.

A nyomásgyakorlásról szólva kifejtette: ezeknek csak kis hányada látható, de politikai nyomásgyakorlás a 12 év során mindig volt. „Amint nincs elég pénz, az azonnal egyfajta obstrukció. Mindig ott van az a magyarázat, hogy válság van. Ez obstrukció: nem lehet olyan, hogy nincs pénzt ilyen dolgokra, mint ahogyan az egészségügyre is kell legyen”, fejtette ki.

„Kezdetektől fogva ennyi emberrel dolgoztam. Srebrenicában három ember dolgozott. Több munkatársra van szükség, legalább két-három helyettesre és négy-öt segédre. Ezt több alkalommal is kértük. Ha megkaptuk volna, akkor a dubravei, par excellence bűncselekményt is felderíthettünk volna”, húzta alá.

Szavai szerint a hírhedt vörös sapkásokat meghagyták Miljko Radisavlejvić szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyésznek. A Željko Ražnatović Arkan parancsnoksága alatt álló Szerb Önkéntes Gárda, azaz Arkan Tigrisei ügyében azonban rendelet született a vizsgálat lefolytatásáról, de csak a mandátum végén. A Bitiqi fivérek ügyével kezdetektől foglalkoztak, de nem sikerült a végére járni, viszont ezért nem ők a felelősek, tette hozzá Vukčević. „Mi mindent végrehajtottunk, mások azonban nem“, szögezte le.

A riporternek arra a megjegyzésére, hogy nem fordítottak akkora figyelmet a szerbek elleni bűncselekményekre, Vukčević azt válaszolta, hogy eljártak mindazokban az ügyekben, ahol volt bizonyíték. „Nincs különbség annak alapján, hogy valaki szerb vagy horvát”, hangsúlyozta.

Arra a kommentárra, hogy vannak egyes esetek, amelyek Ljubiša Diković vezérkari főnökhöz kötődnek, Vukčević azt mondta, hogy „bizonyítékok megléte esetén bárki ellen eljárás indul, így Diković ellen is”.

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!