Szerbia első az antibiotikum-fogyasztást tekintve
2015. május 17. [19:00]
A legutóbbi felmérés szerint Szerbia az első helyen áll az antibiotikumok irracionális felhasználásának mértékét tekintve, de sok fogy a fájdalomcsillapítókból, fejfájás, fogfájás és csontfájás elleni gyógyszerekből is – írja az RTS. A hír szerint Szerbiában mintegy 90 millió doboz gyógyszert adnak ki évente.
A belgrádi Batut Közegészségügyi Intézet adatai szerint minden harmadik szerbiai saját kezdeményezése nyomán használ gyógyszereket, illetve a nők nagyobb arányban, mint a férfiak.
Dr. Milica Bajčetić, a gyermek- és perinatális gyógyszerészek európai társaságának elnöke szerint e téren aggasztó a helyzet, noha az utóbbi öt évben folyamatosan a gyógyszerek irracionális fogyasztására figyelmeztetnek. „2011 óta intenzív kampányt folytattunk. Az első évben eredményeket hozott, később azonban a felügyelőség is felhagyott a megfelelő munkával“ – magyarázta Bajčetić az RTS híradójának vendégeként.
Szavai szerint a legnagyobb veszélyt az antibiotikumok ellenőrizetlen eladása jelenti, emiatt pedig az Európai Unió (EU) már kezdeményezte, hogy vezessenek be korlátozó intézkedéseket a receptek kiadására vonatkozóan.
„A legutóbbi felmérés szerint első helyen állunk az antibiotikumok irracionális használatát tekintve. Ezer gyerekre 1500 antibiotikum jut” – szögezte le Bajčetić, s hozzátette: a gond az, hogy akkor is alkalmazzák az antibiotikumokat, amikor nem kellene.
„A legtöbb gyógyszert vírusos megbetegedésre adják ki, holott akkor nincs szükség antibiotikumra. Azután, amikor a páciens egy másik betegség miatt bekerül a kórházban, és antibiotikumra lenne szükség, nem tudjuk azzal kezelni, mert már nem hat” – mutatott rá dr. Bajčetić.
Rámutatott továbbá arra a világjelenségre is, hogy a gyógyszerpiacokon általában egyetlen egy, gyermekeknek való gyógyszer található csak. „Minden más a felnőttek számára készült, és nincs gyermekeknek való formája. Akkor a gyógyszereket feloldják, kisebb adagot írnak fel belőle, hogy csökkentsék a hatékonyságát” – fejtette ki.
Belgrádban egyébként június 23-a és 26-a között konferenciát szervez a gyermekgyógyszerészek európai társasága, s ekkor – Bajčetić szavai szerint – a szerb főváros a gyógyszeripar központjává válik.
