Állampolgárság

2025. március 13. [14:06]

Betűméret:                     

Ki gondolta volna, hogy az ország szuverenitásának, a külföldi politikai beavatkozási kísérletek leállításának céljával, az Orbán Viktor miniszerelnök által is bejelentett alkotmánymódosítás, a kettős állampolgárság szempontjából ekkorát csattan Magyarországon? Míg a 2004. december 5-i népszavazás előtt sokan a kettős állampolgárság negatív következményei miatt aggódtak, most ellenzéki oldalon a magyar állampolgárság elvesztésének a lehetősége miatt terjed az aggodalom.

Évértékelő beszédében a magyar miniszterelnök február 22-én így fogtalmazott: „Fidesz: hit, hűség, bizalom. Aki ezt nem érti vagy nem érzi a szépségét, annak kívül tágasabb.” A beszédben jelzett alkotmánymódosítások megfogalmazódtak, most már március 12-e óta ott vannak az Országgyűlés előtt, hogy elfogadja. Az Alaptörvénybe kerül, hogy az ember férfi vagy nő, hogy jogunk van a készpénzre, a gyermekeknek joguk van a testi, szellemi és erkölcsi fejlődésre és gondoskodára, továbbá, hogy tilos a drog, és hogy felfüggeszthetővé válik a magyar állampolgársága annak a többes állampolgárnak, aki veszélyt jelent Magyarország biztonságára és közrendjére nézve, ennélfogva ki is utasítható az országból, vagyis „kívül tágasabb”.

Ez utóbbiból lett pillanatok alatt csattanós jogvita. A javaslatnak a lényege, hogy az, aki magyar hazája ellen cselekszik, távozzon, ha van másik hazája is. Kiutasíthatják, van hová mennie, mígnem a csakcsupán magyar állampolgárok ellen egy ilyen lépés nem alkalmazható, hiszen saját állampolgárát egy állam sem utasíthatja ki. S innen a vita is a lehetséges kiutasításról, hiszen a nemzetközi jogból eredően kivételt képeznek az EU és az EGK állampolgárai, vagyis a spekulációk szerint a leginkább érintettek a kettős magyar állampolgárok, pontosabban a vajdasági és a kárpátaljai magyarok.

Ugyanakkor a magyar állampolgárság közötti ily módon történő megkülönböztetés is diszkrimináció, jogfosztás, ami sérti a személyes szabadságot - írják a médiában, utalva a kormánykritikus kettős állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságának esetleges megsértésére is.

A múlt század 90-es éveitől kezdve a volt Jugoszlávia területén több nemzedék is nem csupán a személyes biztonság vonatkozásában, hanem érzelmileg is mélyen megszenvedte a délszláv háborút, sokan elmentek az újrakezdés reményében, akik maradtak, azok pedig szegényebbek lettek minden távozás által. Életeket kellett menteni, családapáknak kellett mérlegelniük, hogy a front vagy a menekülés. Fájt, ahogy kiürültek az újvidéki ismerősök lakásai, és ahogy egyre-másra azzal szembesültünk, hogy a kollégák közül ismét veszélybe került valaki, ám egyetértően állapítottuk meg: jobb, ha minél előbb külföldre megy, ameddig megteheti. Aztán már csak a zöld határ maradt, de működött. Aki elment, idővel stabilizálódott és lett más állampolgársága is, aki viszont maradt, és átvészelte a háborút, arra a számbelileg is megcsappant bácskai, bánáti, szerémségi közösségben családostul zúdultak a szegénység keservei, a további bizonytalanság, a politikai villongások és fizikai erőszakba is torkolló tüntetések sorozatai, a derékba tört nagyszerb álmok miatt megkeseredett emberekhez való alkalmazkodás.

Nem volt könnyű annak, aki maradt, de elszakadni sem azoknak, akik elmentek. A magyar kettős állampolgárság meghozta a felszabadultság érzését, de a lelki és az adminisztrativ korlátok lebontása ellenére is évekig, évtizedekig tartó vergődéssé vált sokunk számára, hogy a szélesebb rokonságot és baráti kört számba véve hol vagyunk otthon, itthon vagy otthon vagyunk-e éppen az adott pillanatban. A másod- és harmadgeneráció talán stabilizálódik. Akik pedig a kisebbségi létet vállalva a szülőföldhöz kitartóan ragaszkodva élik ma is az életüket (függve a szülőföld feletti igazgatás, a közhangulat és úgy általában a többségiek sorskérdéseitől is), a korábbi időszakhoz képest a kettős állampolgársággal rendelkezve mégiscsak biztonságosabbnak érzik helyzetünket. És most ez a kettős állampolgárság válik kérdésessé – figyelmeztetnek a magyar ellenzéki hírportálok – hiszen tétje lesz annak, hogy a kormánykritikusnak tekintett kettős állampolgárságúak meddig mennek el a kritikákban, számukra milyen az álomkormány és milyen az álomrendszer?

Azt is számba veszik már, hogy mivel a magyar kormány „oroszbarát” politikája miatt a kárpátaljai magyarok nehéz helyzetbe kerültek, és ha emiatt el is fordulnak a magyar kormánytól, és ha a vajdasági magyarok lojalitása is csökken a Fidesz-kormánnyal jó viszont ápoló VMSZ iránt, akkor majd az anyaország politikai szigora a legnagyobb mértékben a kettős állampolgárok e két közösségét érinti, de nem hiszem, hogy így lesz. Az ilyen találgatások ismét csak a kettős állampolgárság intézménye elleni terelgetés részei. Az alapkérdés, hogy ki és milyen végletekben ügyködik egy adott ország szuverenitása vagy nemzetbiztonsága ellen, pénzért vagy meggyőződésből, nem az állampolgárságból fakad.

Friedrich Anna

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások
határ (*.*.228.189)
2025. 03. 14. [ 09:31 ]

mit jelent az idegen érdek. hol húzzuk meg a határt. ha valaki külföldről kap pénzt, az már annak számít? ha oroszországból jön vagy németországból jön pénz, az már idegen érdek? ha egy diák ösztöndíjat kap az EU-ból, az annak számít? ha családtag, rokon külföldön él, küld haza pénzt, az idegen érdek? ha a véleményem leírom a médiában, hogy támogatom az ukrán/orosz/német kormány álláspontját, az veszélyes? ha külföldi állampolgárként pirotechnikai eszközt veszek magyarországon, az veszélyes? értik ugye? hol húzza meg a határt az aktuális kormány?


Garai László (*.*.44.120)
2025. 03. 13. [ 21:57 ]

Teli a börtönök embercsempészekkel, drogcsempészekkel, ezeknek egy része kettős állampolgár - azaz szerbiai magyar, szerb vagy egyéb nemzetiségű, aki jogosult volt a magyar állampolgárságra. A határhoz közeli településeken sokan adták a fejüket ilyesmire. Ha kitoloncolják őket, másnap - a kettős állampolgárság révén - újra Magyarországon bűnöznek. Ezek majd nem utazhatnak be meghatározott ideig. Elsősorban miattuk hozzák a törvényt. Ne kelljen őket eltartani a börtönben és ne folytathassák vidáman ott ahol abbahagyták.


Nagy Bata Károly (*.*.205.212)
2025. 03. 13. [ 16:59 ]

Ismét nagyon jó meglátásai vannak a cikk írójának. Jogos az idézőjeles "oroszbarát" kifejezés, mert a magyar kormány egyáltalán nem oroszbarát! Orbán V. és kormánya magyarbarát, és aki józan ésszel figyel, az látja, hogy Magyarország érdekét messzemenően figyelembe véve politizál. Nincs miért félnünk az alkotmánymódosítás miatt: csak az félhet, aki elárulta/elárulja a magyar hazát, idegen érdekeket előtérbe helyezve, kövér dollárokért, eurókért. És ez így is van rendjén!