75. születésnapját ünnepli a Vajdasági Rádió és Televízió

A Vajdasági Rádió és Televízió új épülete
A Vajdasági Rádió és Televízió új épülete (Fotó: Vajdaság Ma)
Az ünnepi alkalomból kiadott bélyeg
Az ünnepi alkalomból kiadott bélyeg (Fotó: Vajdaság Ma)

2024. november 29. [10:53]

Betűméret:                     

A Vajdasági Rádió és Televízió (RTV) közszolgálati médiaintézmény ma ünnepli 75. születésnapját. 1949. november 29-én hangzott el először az, hogy „az Újvidéki Rádiót hallgatják!”.

Azóta az Újvidéki Rádió tartományi közszolgálati műsorszolgáltatóvá nőtte ki magát, amely hét médiaplatformon keresztül 16 nyelven készít és sugároz műsorokat.

1949-ben a vajdasági képviselőház fő végrehajtó bizottságának döntése alapján alapították meg az Újvidéki Rádiót. Az adás ünnepélyesen az akkori köztársaság napján, vagyis november 29-én kezdődött meg, mely dátum azóta a Vajdasági Rádió és Televízió hivatalos születésnapjává vált. Kezdetben az adás öt nyelven zajlott: szerbhorvátul, magyarul, szlovákul, románul és ruszinul.

24 évvel később, 1972-ben a vajdasági képviselőház határozatot hozott az Újvidéki Televízió létrehozásáról, amely az akkor újonnan épített mišeluki épületben kapott helyet. A televízió 1975-ben kezdte meg a sugárzást.

A mišeluki épületet 1999-ben lebombázták, a rádióadó-állomások többsége megrongálódott, és jelentős anyagi károk keletkeztek.

Ma a Vajdasági Rádió és Televízió új épülete Péterváradon áll, a Kamanci úton, azon a helyen, ahol korábban a régi épület is. A rádió és a televízió programjai hét médiaplatformon és 16 nyelven érhetők el.

Az új épület 2019-ben készült el, és ugyanazon év novemberében sugározták az első jelet onnan, noha az épület akkor még nem volt teljesen felszerelve. Elsőként a rádió, később az adminisztráció, végül pedig a televízió is felköltözött a tavalyi év végén.

RTV-és bélyeggel is küldhetünk levelet

A Vajdasági Rádió és Televízió születésnapja alkalmából különleges, alkalmi bélyeget igényelhetnek a polgárok az újvidéki Vojvodina Sport- és Üzletközpontban (SPENS) lévő postán. Az alkalmi bélyeg, amely csak egy napig érvényes, később bekerül a Szerbiai Posta Múzeumának állandó gyűjteményébe, és a kulturális örökség részévé válik, írja az RTV.

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!