Bóka János: A Nemzeti Kártya Programmal összefüggésben politikai hisztériakeltés zajlik

László András, a Fidesz EP-képviselője (balról) beszél, mellette Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter az Európai Parlament (EP) Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) ülése előtt tartott sajtótájékoztatón Brüsszelben
László András, a Fidesz EP-képviselője (balról) beszél, mellette Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter az Európai Parlament (EP) Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) ülése előtt tartott sajtótájékoztatón Brüsszelben (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

2024. szeptember 4. [16:16]

Betűméret:                     

A Nemzeti Kártya Programmal összefüggésben politikai hisztériakeltés és a kettős mércének a legdurvább megnyilvánulása zajlik Európában - jelentette ki az európai uniós ügyekért felelős miniszter Brüsszelben szerdán.

Bóka János az Európai Parlamentben, az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) a magyar Nemzeti Kártya Programmal foglalkozó vitáját megelőzően nemzetközi újságíróknak hangsúlyozta: a programot érintő korábbi szabályozás nem változott, azt sem az Európai Bizottság, sem a tagállamok nem kifogásolták.

Közölte: a program bizonyos munkavállalással kapcsolatos könnyítéseket tartalmaz a vízumkiadással és a beutazással kapcsolatos uniós szabályoknak megfelelően. A program semmilyen nemzetbiztonsági, közbiztonsági és közrenddel kapcsolatos kockázatot nem jelent sem Magyarország, sem az Európai Unió számára - hívta fel a figyelmet.

Magyarország szigorú biztonsági előírásokat alkalmaz valamennyi beutazás és valamennyi külső és belső határ védelme tekintetében.

A magyar kormány elkötelezett mindezek folytatása mellett a jövőben is - húzta alá.

Kérdésre válaszolva közölte: nem lát közvetlen kapcsolatot a programmal kapcsolatban megfogalmazott aggályok és az uniós forrásokhoz való hozzáférés között.

"Természetesen látom, hogy nemcsak ezen a területen, hanem más kérdésekben is folyamatos és rendkívül durva hangulatkeltés zajlik Magyarországgal és a magyar kormánnyal szemben, ez ebbe a folyamatba illeszkedik" - fogalmazott.

A miniszter emlékeztetett: a Patrióták Európáért képviselőcsoport kezdeményezte, hogy az EP-szakbizottság szerdai vitájára a magyar kormány képviselőit is meghívják azért, hogy az Európai Parlament tagjai első kézből kapjanak hiteles információt a magyar a programról. Az Európai Parlament ezt a kérést elutasította - tájékoztatott.

"Elkötelezettek vagyunk a nyílt és őszinte párbeszéd mellett, de azt a magyar kormány nélkül nem lehet folytatni. A magyar kormány részvétele nélkül ez csak politikai hisztériakeltés. Itt az ideje, hogy ezt abbahagyjuk" - tette hozzá Bóka János.

Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az új politikai évad kezdetével az Európai Parlamentben is megindultak azok a politikai támadások, "melyeknek valóságalapja, tényszerűsége, számszerűsége igencsak hiányos, célja pedig, hogy mivel lehet újra ütni a jelenlegi magyar kormányt".

Kijelentette: a Nemzeti Kártya Programmal kapcsolatos állítások megalapozatlanok, politikai ferdítéseket tartalmaznak, hiszen - szavai szerint - a szabályozás semmilyen módon nem veszélyezteti a schengeni rendszer biztonságát.

A program keretében Magyarország által az elmúlt évben biztosított tartózkodási engedélyek száma elhanyagolható, ami azt mutatja, hogy a vita politikai hadjárat, melyet kettős mérce jellemez - tette hozzá Gál Kinga.

László András, a Fidesz EP-képviselője hangsúlyozta: "magáért beszél, egyértelműen politikailag motivált", hogy az EP-delegáció kérése ellenére a LIBE-bizottság elutasította a magyar kormány részvételét a szerdai ülésen. Azt mondta: nem leglepő annak a módja sem, ahogyan a szakbizottság napirendre vette az ügyet: különösebb indoklás nélkül, éppen úgy, ahogyan visszautasították a magyar kormány képviselőjének részvételét is.

Arról tájékoztatott, hogy a vitára meghívták ugyanakkor Ylva Johanssont, az Európai Bizottság belügyi biztosát, aki - mint közölte - korábban közreadott nyílt levelében semmilyen konkrét jogi aggályt nem vetett fel a programmal kapcsolatban, amely alapján az ügyet tovább lehetne vinni.

Brüsszel, 2024. szeptember 4. László András, a Fidesz EP-képviselője (bal) beszél, mellette Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke (k) és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter az Európai Parlament (EP) Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) ülése előtt tartott sajtótájékoztatón Brüsszelben 2024. szeptember 4-én. A LIBE szakbizottság a magyar Nemzeti Kártya Programról tart vitát. MTI/Bodnár Boglárka

A politikus hangsúlyozta: az elmúlt években számos alkalommal volt Magyarország pellengérre állítva a LIBE-bizottságban, noha a viták során nagyon ritkán voltak kíváncsiak a tartalmi érvekre.

"Új parlament, de a régi gyakorlat folytatódik. Meg fogjuk védeni a magyar érdekeket, és bízunk abban, hogy a szerdai vita során érdemi információ is elhangzik a politikai vagdalkozáson kívül" - tette hozzá László András. (MTI)

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!