Elhunyt Timár Sándor koreográfus

Timár Sándor (1930–2026)
Timár Sándor (1930–2026) (Fotó: MTI)

2026. június 20. [14:40]

Betűméret:                     

Életének 96. évében, pénteken elhunyt Timár Sándor Kossuth-díjas koreográfus, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja.

Timár Sándort – akit családja körében ért a halál – a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti – közölte az MMA pénteken az MTI-vel.

Timár Sándor a szolnoki tanyavilágban született parasztcsaládban, amelyet az ötvenes években kuláknak minősítettek. Kisgyermekként a nagyapjától tanult táncolni, és ettől kezdve rajongott a néptáncért.

A nagy hagyományú szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium táncegyüttesének vezetője lett, de kutatóorvos szeretett volna lenni. Az orvosi egyetemre származása miatt nem vették fel, ezért megpróbálkozott a Színművészeti Főiskola néptánc szakával is, de ott sem járt sikerrel.

A fiatalembert a SZOT Művészegyüttes akkori vezetője, a kolozsvári születésű Molnár István hívta társulatába, így kezdődött néptáncos élete. A szintén táncos Martin Györggyel az erdélyi néprajzkutató, népdalgyűjtő Kallós Zoltán meghívására mentek Székre, az ott filmre vett táncokat pedig itthon visszanézve tanulták meg.

Később a Budapesti Táncegyüttes szólistája lett, majd 1958-ban megalapította a Bartók Béla Táncegyüttest. A társulatnak negyedszázadon át volt művészeti vezetője és koreográfusa, az első tíz évben Vásárhelyi László társaként. Ebben az együttesben alakította ki új néptáncpedagógiai módszerét, amely alapot adott a táncházmozgalom elindításához az 1970-es években, kísérő zenekaruk pedig a Sebő együttes lett.

Timár Sándor 1970-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskola koreográfus szakát, 1971-től az Állami Balettintézet néptánctagozatának tanára, később tanszékvezetője volt 1990-ig. A Magyar Állami Népi Együttest 1980-tól tizenhat éven át vezette, számos hazai és külföldi turnén szerepeltek, legtöbbet Észak-Amerikában. A társulat megújuló arculatának kialakítása az ő nevéhez fűződik. Nemcsak népzenére, hanem például Liszt, Erkel, Bartók és Kodály műveire is koreografált táncokat.

Feleségével, Timár Böskével 1993-ban létrehozták saját társulatukat, a Csillagszemű Gyermektáncegyüttest, amellyel Európán kívül a világ számos országában képviselték Magyarországot.

Pedagógusként is egyedülálló hazai és nemzetközi sikereket ért el, tanítványok százai tekinthetik mesterüknek, sokan közülük vezető táncművészek, sikeres koreográfusok, együttesvezetők és pedagógusok lettek a hazai néptáncművészeti életben.

Timár Sándort kétszer is kitüntették a Magyar Köztársasági Érdemrenddel (1997, 2010), 1977-ben Erkel Ferenc-díjat, 2014-ben pedig Kossuth-díjat kapott a magyar néptáncoktatás egyedi módszertanának kidolgozásáért, a hazai táncházmozgalom elindításáért és fenntartásáért, valamint a magyar néptáncművészet nemzetközi népszerűsítéséért. Ugyancsak 2014-ben elnyerte a Nemzet Művésze kitüntető címet is. (MTI)