Kivezetné az EU az orosz gázt, mégis rekordmennyiséget vásárol belőle
2026. április 9. [10:16]
Hiába született döntés az Európai Unióban az orosz energia teljes kivezetéséről 2027-re, idén márciusban a szövetség minden korábbinál több orosz cseppfolyósított földgázt (LNG-t) importált, amit feltehetően az iráni konfliktus okozta helyzetre hivatkozva tettek meg.
A Bruegel agytröszt – az európai energiapolitika egyik legbefolyásosabb szereplője – friss adatai szerint az EU márciusban mintegy 2,46 milliárd köbméter orosz LNG-t importált, ami havi rekordnak számít – írja a Berliner Zeitung. Január és március között az EU orosz LNG-importja 6,8 milliárd köbméterre nőtt, szemben az előző év azonos időszakának 5,7 milliárdjával. Emellett Európa teljes LNG-importja is csúcsot ért el márciusban, 14,1 milliárd köbméterrel. 2026 első negyedévében a szövetség LNG-vásárlásai mintegy 10 százalékkal, 39,2 milliárd köbméterre emelkedtek az előző évhez képest.
Az orosz LNG rekordmennyiségű vásárlása azért különösen érzékeny kérdés, mivel az EU már döntött arról, hogy 2027-től teljesen betiltja az orosz gáz importját. Az Európai Bizottság nem mellesleg az orosz olaj behozatalának végleges betiltását is tervezte elérni, azonban elhalasztotta ennek a javaslatnak az április 15-ére tervezett előterjesztését.
Bár léteznek adatok, melyek igazolják az EU orosz gázimportjának csökkenését. Ilyen például, hogy az idei első negyedévben a behozatal mintegy 11,52 milliárd köbméterre csökkent a 2021 azonos időszakában mért 41,12 milliárdhoz képest. Emellett ide sorolható még a tény, hogy az orosz–ukrán háború előtt az orosz részesedés az EU gázimportjában még körülbelül 45 százalék volt, 2025-re azonban ez mintegy 13 százalékra esett vissza.
Ugyanakkor az előző év azonos időszakához (10,02 milliárd köbméter) képest az EU ismét jelentősen növelte az orosz gáz behozatalát.
A 2027-es tilalom ellenére több EU-tagállam – köztük Franciaország, Spanyolország és Belgium – továbbra is vásárol orosz LNG-t. Különösen a Jamal LNG-üzemen keresztül érkezik még mindig nagy mennyiség Európába, márciusban az innen származó orosz szállítmányok 100 százalékát megvásárolta.
Az orosz gáz a Török Áramlat vezetéken keresztül is továbbra is eljut Európába. Összességében 2025-ben az orosz gázszállítások az EU-ba még körülbelül 38 milliárd köbmétert tettek ki. Ez ugyan kevesebb a 2021-es 150 milliárdnál, de továbbra is kérdéses, hogyan lehet ezeket a mennyiségeket a következő években teljesen kiváltani.
Az EU növekvő orosz gázimportjának fő oka a február vége óta zajló iráni háború, ami jelentős nyomás alá helyezte a globális LNG-piacot. Mivel a globális LNG-kínálat jelentős része emiatt kiesik a Közel-Keleten, a világ vásárlói – különösen Európa és Ázsia – versenyeznek a megmaradt mennyiségekért. Az elmúlt napok alapján pedig egyelőre ezt a versenyt nem Európa vezeti, tekintve, hogy számos tanker Európa helyett Ázsia felé vette az irányt, mivel ez gazdaságilag kedvezőbb számukra.
Ennek következtében Európában jelentősen emelkedtek a gázárak: legutóbb 60 euróba is került megawattóránként, ami a duplája az év elején, a TTF európai gáztőzsdén mért 30 euró alatti összeg után.
Az iráni válság fényében az EU számára nehéz lehet 2027-ig kiváltani az orosz gázmennyiségeket. „Az amerikai LNG-üzemek teljes kapacitással működnek, Katar pedig leállította a termelést” – figyelmeztetett Ana Maria Jaller-Makarewicz, az amerikai Energiagazdasági és Pénzügyi Elemző Intézet vezető szakértője. Bár egyes országok – például Mexikó, Brazília, Ausztrália, valamint néhány afrikai termelő – némileg növelhetik szállításaikat, „ez a növekedés a kieső orosz gázmennyiség kevesebb mint 10 százalékát fedezné”.
Összeomolhat Nyugat-Európa energiaellátása
Nemrég pedig a Nemzetközi Energiaügynökség is megkongatta a vészharangot a mostani válsághelyzettel kapcsolatban, arra figyelmeztettek: a jelenlegi energiaválság súlyossága felülmúlja az 1973-as, az 1979-es és a 2002-es válságokat.
Mindeközben tovább nehezíti a kontinens helyzetét, hogy az orosz vállalatok megkezdték átirányítani az Európának szánt cseppfolyós földgázt (LNG) baráti országokba, nem várják meg az Európai Unió következő szankcióit – mondta Alexander Novak miniszterelnök-helyettes újságíróknak.
A körülmények miatt az olaszországi gáztárolók például csupán 44 százalékos töltöttségi szinten állnak a környezetvédelmi minisztérium felelős szakbizottságának jelentése szerint – írja a Corriere della Sera olasz napilap.
