Reagálások Ferenc pápa halálhírére (Frissítve)

2025. április 21. [13:30]
Életének 89. évében hétfőn reggel elhunyt Ferenc pápa, polgári nevén Jorge Mario Bergoglio, aki 2013 márciusa óta állt a római katolikus egyház élén. A templomokban most világszerte a pápáért harangoznak. A világ vezető politikusai sorra publikálják közleményeiket a katolikus egyházfő halálával kapcsolatban.
Macron: Ferenc pápa mindig a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalán állt
Emmanuel Macron francia elnök az elsők között emlékezett meg a 88 éves korában elhunyt egyházfőről. Macron szerint Ferenc pápa „mindig is a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalán állt, és több igazságosságért harcolt. A francia államfő a „legőszintébb részvétét fejezte ki a világ katolikusainak” Ferenc halála után, aki szerinte a „testvéri emberiség” mellett állt ki, írja a BBC.
„Buenos Airestől Rómáig Ferenc pápa azt szerette volna, hogy az egyház örömet és reményt vigyen a legszegényebbeknek, hogy összekösse az embereket egymással és a természettel. Kívánjuk, hogy ez a remény újra és újra életre keljen, még az ő halála után is. Feleségemmel együtt osztozunk a katolikus közösség és az egész gyászoló világ fájdalmában” – írta az X-en Emmanuel Macron francia elnök a pápa halálára reagálva.
Ursula von der Leyen: Ferenc pápa öröksége egy igazságosabb, békésebb és együttérzőbb világ felé vezet minket
Találjanak vigaszt abban a gondolatban, hogy Ferenc pápa öröksége egy igazságosabb, békésebb és együttérzőbb világ felé vezet minket! - írta az Európai Bizottság elnöke az X-en hétfőn.
Ursula von der Leyen hozzátette: a pápa "alázata és a rászorulók iránti tiszta, őszinte szeretete milliókat érintett meg - messze túl a katolikus egyház határain. Együtt érzek mindazokkal, akik mélyen átélik ezt a veszteséget."
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke úgy fogalmazott: "a Szentatya ragyogó mosolya emberek millióinak szívét érintette meg szerte a világon. Az emberek pápájaként emlékezünk rá - az élet szeretetéért, a békébe vetett reményéért, valamint az egyenlőség és társadalmi igazságosság iránti mély együttérzéséért".
António Costa, az Európai Tanács elnöke szerint Ferenc pápa "mélyen együttérző ember volt", aki törődött "korunk nagy globális kihívásaival - a migrációval, a klímaváltozással, az egyenlőtlenségekkel és a békével -, ugyanúgy, mint az egyének mindennapi küzdelmeivel".
A béke világnapjára írt legutóbbi üzenetében három cselekvést javasolt a "tartós változás" érdekében: a nemzetközi adósságok elengedését, a halálbüntetés eltörlését, valamint a katonai kiadások átcsoportosítását az éhezés felszámolására. "Bízom benne, hogy gondolatai továbbra is utat mutatnak nekünk a reménytelibb jövő felé" - tette hozzá.
Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő azt írta: "legutóbbi római találkozásunk alkalmával köszönetet mondtam Ferenc pápának azért az erőteljes vezetésért, amellyel a legsebezhetőbbeket védelmezte és az emberi méltóságot oltalmazta. Részvétemet fejezem ki a világ valamennyi katolikusának."
Dick Schoof, Hollandia miniszterelnöke így fogalmazott: "Ferenc pápa minden tekintetben a nép embere volt. A világ katolikus közössége búcsút vesz egy olyan vezetőtől, aki felismerte korunk égető kérdéseit, és figyelmet irányított rájuk. Egyszerű életvitelével, szolgálatkészségével és együttérzésével Ferenc pápa sokak számára példaképpé vált - katolikusok és nem katolikusok számára egyaránt. Nagy tisztelettel emlékezünk rá."
Luc Frieden, Luxemburg miniszterelnöke közölte: Ferenc pápa világszerte elismert erkölcsi iránytű volt. "A vallások a társadalom szerves részét képezik, és a kölcsönös tisztelet szellemében hozzá kell járulniuk etikai, társadalmi és környezeti kérdésekről szóló párbeszédeink gazdagításához. A pápa jelentős mértékben hozzájárult ezekhez a célkitűzésekhez. Társadalmaink nem maradhatnak fenn értékek és alapelvek nélkül" - írta.
Fehér Ház: Nyugodj békében, Ferenc pápa!
A Fehér Ház is búcsúzik az elhunyt egyházfőtől, és felidézik Ferenc pápa találkozását Donald Trump elnökkel, valamint JD Vance alelnökkel.
Tömör bejegyzésben tisztelgett Ferenc pápa emléke előtt a Fehér Ház. Az X-en közzétett posztban az áll: „Nyugodj békében, Ferenc pápa”. A mondat mellett két kép látható: az egyiken a pápa találkozik Donald Trump amerikai elnökkel és feleségével, Melaniával, a másik pedig a pápa tegnapi találkozóját örökíti meg JD Vance alelnökkel.
Halála előtt egy nappal, húsvét vasárnap nem hivatalos megbeszélést folytatott Ferenc pápa a Vatikánban J.D. Vance amerikai alelnökkel. A katolikus vallású Vance korábban összetűzésbe keveredett az egyházfővel a Trump-féle bevándorlási politika bírálata miatt. Utolsó találkozásuk nem a politikáról szólt, sajtóértesülések szerint a néhány perces találkozón húsvéti üdvözletet adtak át egymásnak. A találkozó után a pápa megjelent a Szent Péter téren, és kerekesszékből üdvözölte az összegyűlt híveket.
III. Károly: Az egyház egységét és minden hívő sorsát szívén viselő ember volt
A brit uralkodó szerint Ferenc pápa könyörületes, az egyház egységét és minden hívő sorsát szívén viselő emberként marad meg a világ emlékezetében. A brit kormányfő a szegény emberek pápájaként méltatta a hétfőn elhunyt katolikus egyházfőt.
III. Károly király a Buckingham-palota által ismertetett megemlékezésében úgy fogalmazott: a szívére nehezedő gyász súlyát enyhíti valamelyest, hogy Ferenc pápa még el tudta juttatni húsvéti üdvözletét az egyházhoz és a világhoz, amelyet egész életében odaadóan szolgált.
A brit uralkodó szerint a néhai egyházfő fáradhatatlan elkötelezettséget tanúsított minden hívő, valamint a mások megsegítéséért dolgozó jóakaratú emberek iránt, írja az MTI.
Károly és Kamilla két hete járt állami látogatáson Olaszországban. Indulásuk előtt nem sokkal még úgy volt, hogy az uralkodó és hitvese nem találkozik Ferenc pápával, akit február közepétől több mint egy hónapig tüdőgyulladással kezeltek a római Gemelli kórházban, III. Károlyt és Kamillát azonban végül mégis fogadta az egyházfő húszperces magánjellegű audiencián.
Jichák Hercog: Ferenc pápa a mély hit és a végtelen együttérzés embere volt
Jichák Hercog izraeli államelnök a mély hit és a végtelen együttérzés emberének nevezte a hétfőn elhunyt Ferenc pápát részvétnyilvánító nyilatkozatában.
"Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet a keresztény világ, s különösen az izraeli, a szentföldi keresztény közösségek felé nagy lelki vezetőjük, Őszentsége Ferenc pápa elvesztése miatt" - kezdte nyilatkozatát Hercog.
"Mély hitű és végtelen együttérzéssel teli ember volt, egész életét a szegények felemelésének és a békére való felszólításnak szentelte egy háborgó világban. Teljes joggal nagy jelentőséget tulajdonított a szoros kapcsolatok ápolásának a zsidó világgal, és a vallások közötti párbeszéd előmozdításának, mint az egymás megértéséhez és a kölcsönös tisztelethez vezető útnak" - hangsúlyozta az Izraeli államfő.
"Őszintén remélem, hogy hamarosan meghallgatásra találnak imái a Közel-Kelet békéjéért és a túszok biztonságos hazatéréséért. Emléke legyen áldott, és inspiráljon jóságra, egységre és reményre!" - írta az izraeli államelnök.
Ferenc pápa nemrégiben arról nyilatkozott, hogy a helyzet a palesztinok lakta Gázában, ahol Izrael átfogó hadműveleteket hajt végre, "drámai és elítélendő", ugyanakkor felszólította a Hamász palesztin terrorszervezetet is az Izraelben elfogott összes túsz szabadon bocsátására, és aggasztónak nevezte a világszerte tapasztalható antiszemitizmus-hullámot.
Az Ön hozzászólása
Nincs hozzászólás. Legyen az első!