Népzene-oktatási album: Tokkal-vonóval – ifjú népi vonósok Magyarkanizsa és Szabadka községből

2024. szeptember 4. [23:21]

Betűméret:                     

A Csonka Ferenc és Zenekara Egyesület arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy 2024 augusztusában – adózva annak emléke előtt is, hogy Bartók Béla 1906 augusztusi gyűjtőútja idején több napot töltött és gyűjtött Horgoson – Tokkal-vonóval – ifjú népi vonósok Magyarkanizsa és Szabadka községből címmel az elmúlt hét évnek az utánpótlás-nevelést célzó népzene-oktatási programját megörökítő albumot jelentetett meg.

A lemez egy pillanatnyi lenyomata az elmúlt évek munkájának, ugyanakkor az elkövetkező időszak feladatairól és közösségerősítő, közösségépítő szándékairól és vállalásairól is vall.

Amiként dr. Mihó Attila, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa az albumborítón olvasható ajánlójában fogalmaz: Egy nem mindennapi lemezt tart kezében a kedves hallgató. Habár a népzenei, revival előadók és zenekarok már-már megszámlálhatatlan albumot jelentettek meg, mégis csekély az olyan hangzó kiadványok száma, melyek egy-egy népzenei műhely munkájába engednek betekintést. Ez a rendhagyó hanglemez Magyarkanizsa és Szabadka községek népi vonós utánpótlását hivatott bemutatni, melynek eredményeit teljes részletességgel talán nem is kell külön bemutatni, hiszen a muzsika önmagáért beszél.

A zenei kiadványon Tillinkó Luca, Merkovity Anna, Kolozsi Anna, Radics Zara, Kovács Kristóf, Vucelity Dimitrije, Szalai Máté, Harmat Csongor – és felkészítő tanáraik, Csonka Ferenc, Borsodi Árpád, Cseszák Zsombor és Kelemen Zsolt népzeneoktatók – hallhatóak, ízelítőt adva a Kárpát-medence olyan tájegységeinek népzenéiből, amelyek a mai táncházak közkedvelt táncrendjei, a népzenészeknek pedig az alapvető zenei repertoárját képezi.

Az elért eredményeik, díjak alapján tehetséges ifjú vonósok számos népzenei vetélkedőn, megmérettetésen és minősítőn sikeresen szerepeltek. Minderről kiemelt arany minősítések, Aranypáva díj és Vass Lajos Nagydíj is tanúskodnak.

A lemez borítóján Bartók itteni gyűjtőútjának egyik jelentős helyszíne, a horgosi Órás Villa épülete és inspiráló környezete látható – mindezért külön köszönetet mondunk a Halász családnak. A hangfelvétel a csantavéri Revatnacs Stúdióban készült, a borítót – Radics Balaban Ines és Baráth Attila fotóinak felhasználásával – ifj. Sebestyén Imre tervezte.

Csonka Ferenc és Zenekara Egyesület külön köszönetet mond Magyarkanizsa Községnek és polgármesterének, Fejsztámer Róbertnek, aki felismerve a kiadvány fontosságát, jelentős anyagi és erkölcsi támogatást nyújtott annak létrejöttéhez és megjelentetéséhez. Köszönetet mond a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösség Titkárság anyagi támogatásáért is.

Az albumot a Magyar Kormány és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásának köszönhetően az elkövetkező fél évben koncertek keretében mutathatják majd be.

A népzeneoktatási program (amely természetesen – horgosi központtal – ősszel folytatódik) fontosságát a Csoóri Sándor Alap folyamatos támogatása is igazolja, egyúttal az oktatói munka és az elkötelezettség magas színvonalát a Kulturális és Innovációs Minisztérium „Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért” díja is mutatja, amelyet a program vezetője, Csonka Ferenc 2023-ban vehetett át Budapesten. (Sajtóközlemény)

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!