Ünnepek utáni takarékoskodás, de miből
![Illusztráció Illusztráció](https://www.vajma.info/cikkkepek/2025/01/11/gazdasag_Unnepek-utani-takarekoskodas-de-0_nagy.jpg)
2025. január 11. [11:12]
Sokak szerint a január az év leghosszabb hónapja, és ennek egyik fő oka a megcsappant családi költségvetés. Ilyenkor az emberek rákényszerülnek arra, hogy a szokásosnál is gondosabban gazdálkodjanak a pénzükkel, hogy átvészeljék a hónapot.
A fogyasztók jogainak védelmével foglalkozó Efektiva egyesület szerint a legfontosabb, hogy az emberek okos pénzügyi döntéseket hozzanak, különösen most, amikor lépten-nyomon hamis leárazásokkal találkoznak. Ezeknek a leárazásoknak a visszaszorítását szabályozná a fogyasztóvédelmi törvény is, melyet várhatóan a hónap végén fogadnak el.
A januári kiadások
Az ünnepi időszakban történő költekezés – a téli leárazások, az ünnepi étkezések és az ajándékvásárlás – után sokaknak maradt üres a pénztárcája.
Az Efektiva egyesület évek óta arra figyelmeztet, hogy a kereskedelemben különféle trükkökkel élnek a vállalatok, és gyakran ide tartoznak az akciós árak is. A decemberi és januári időszakban már bevett szokás, hogy előbb megemelik egy termék árát, majd erre a nagyobb árra számolják el az akciót, így a vásárló azt hiszi, hogy kedvezményesen vásárolt, miközben a termék valódi ára nem változott.
„A fogyasztók ma tájékozottabbak, mint korábban, és az új fogyasztóvédelmi törvény hatályba lépésével még egyszerűbbé válik majd a tudatos vásárlás. Az eddigi vásárlási szokásaink ugyanis sokszor a kényszerhelyzetekből adódtak”, nyilatkozta Mirjana Uzelac, az Efektiva képviselője a Vajdasági Rádió és Televíziónak.
A hitelek és a „megengedett mínusz” kezelése
A Szerb Nemzeti Bank (NBS) adatai szerint tavaly a folyószámlahitelek kamatai átlagosan 28,49 százalékosak voltak, de egyes esetekben elérték a 33 százalékot is.
Jelenleg a megengedett folyószámlahitel – közismert nevén a megengedett mínusz – kamata nem haladhatja meg a 19,75 százalékot. Noha ez csökkentésnek számít, a szakértők szerint továbbra is a hitel ezen formája az egyik legkevésbé kedvező a polgárok szempontjából.
„Kedvezőbbnek számít, hogyha hitelt vesznek fel, mintha hitelkártyával adósodnak el. A készpénzhitelek valamivel jobb feltételekkel vehetők igénybe. Az a fontos, hogy tudjuk, képesek leszünk visszafizetni a kölcsönt, és el tudjuk kerülni a túlzott eladósodást” – tette hozzá Uzelac.
Hogyan lehet takarékoskodni
A pénzügyi szakértők szerint a családi költségvetés kezelése érdekében fontos, hogy csak a valóban szükséges dolgokat vásároljuk meg, legyünk tudatosak, és a lehető legrövidebb futamidejű hitelt válasszuk, ha arra szorulunk.
Az Ön hozzászólása
Nincs hozzászólás. Legyen az első!