Bajatović: Van elegendő gáz a fűtési idény végéig, nincs ok az aggodalomra
2025. január 4. [8:59]
Az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának leállása miatt növekszik a feszültség, elsősorban Európában. Miközben Brüsszel azt állítja, hogy az EU-tagállamok ellátása nincs veszélyben, Szlovákia támogatást kért az Európai Uniótól. Az orosz földgáz nem jut el Moldovába se, ahol már most energiaválság van. Szerbiának stabil az ellátása a Balkáni, illetve a Török Áramlaton keresztül, biztosították a készleteket – mondta az RTS-nek Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója, aki szerint a fűtési szezon végéig nem tervezik a gázárak emelését a háztartások számára, és hangsúlyozta, hogy a gázellátás több mint elegendő, mert még felesleg is van.
Jelenleg Szerbia napi 11 millió köbméter gázhoz jut hozzá a Török Áramlaton keresztül, de ez a mennyiség tovább növelhető – magyarázta Bajatović.
„Nem kell aggódnunk a fűtési idény végéig, több mint elegendő földgázunk van. Jól felkészültünk. 100 millió köbméter van Magyarországon, tele van a törzsudvarnoki tározó. Napi 2,5 millió köbmétert kapunk Azerbajdzsánból, és összességében napi 19, akár 21 millió köbmétert is tudunk szállítani, miközben a téli csúcsidőszakban sem számítunk 17 milliónál nagyobb fogyasztásra” – emelte ki a Srbijagas igazgatója.
A fűtési szezon végéig a fogyasztóknak az árak miatt sem kell aggódniuk.
A világ, elsősorban Európa gázhelyzetéről szólva Bajatović elmondta, hogy az amerikaiak most nagyobb részesedést szereztek az európai piacon.
„Az európai szállítások 10 százalékkal csökkentek. Érdekes, hogy bár az orosz gázvezetékből nem érkezik gáz, az orosz LNG-szállítások jelentősen megnőttek. Az amerikaiak most nagyobb részt foglalnak el az európai piacon, a gáztározók gyorsan ürülnek, elsősorban az erőművek miatt, mert a zöld energia nem elegendő” – mondta Bajatović, majd hozzátette, hogy az európai szolidaritás nem igazán mutatkozott meg, és számos problémát okoz még az energiaellátás.
Állítása szerint Azerbajdzsán az összes gázmennyiségét már évekkel előre eladta.
„Mindenki 15 éves szerződéseket akar, különben senki sem építene gázvezetékeket. Gáz van, de elő kell állítani, és nincs elegendő hajó sem a szállításhoz. A gáz fizetésével kapcsolatos problémákat az Oroszország elleni pénzügyi szankciók okozták” – tette hozzá Bajatović.
Az Ön hozzászólása
Nincs hozzászólás. Legyen az első!