Szerbia: Hamarosan fizethetünk a SEPA rendszeren keresztül?

2024. június 10. [13:35]
Szerbia az év végéig benyújtja jelentkezését az Egységes Euró Fizetési Övezet (SEPA) rendszerébe, ugyanis az EU által készített Nyugat-Balkán Növekedési Tervben a régió országai számára felajánlották a rendszerbe való bejutást.
A SEPA egy olyan fizetési mód, amelyet az Európai Unió kezdeményezett, és célja, hogy egységesítse a nemzeti és határon túli fizetéseket, illetve a szabványokat az összes részt vevő országban. A rendszer segítségével a vállalkozások és fogyasztók díjmentesen indíthatnak elektronikus átutalást bármely olyan országba, amely az euróövezet része.
Tanja Miščević európai integrációs miniszter kijelentette, hogy mindez azt jelenti, hogy jövőre megkezdődik magának a rendszernek az előkészítése.
„Remélem, hamarosan a Szerbiában működő bankok készek lesznek a pénzeszközök átutalására ugyanúgy, mint bármely EU-ban működő bank” – jelentette ki Miščević.
Mi a SEPA?
A SEPA-t (Single Euro Payments Area), azaz Egységes Euró Fizetési Övezetet abból a célból hozta létre az Európai Unió 2008-ban, hogy az övezeten belül a természetes személyek, valamint a gazdasági élet szereplői az euró devizanemű fizetési műveleteiket azonos feltételekkel hajthassák végre. A SEPA övezethez az Európai Unió valamennyi tagállama csatlakozott, és csatlakoznak folyamatosan. 2016-tól kezdődően az euró zónán kívüli EU-tagállamok is a SEPA-t alkalmazzák az átutalások esetén – nyilatkozta Đorđe Dimitrov, az Európai Politikai Központ kutatója az Euronews Serbiának.
2022 januárjától a SEPA-nak 36 tagállama van, köztük a Vatikán, San Marino, Norvégia, Svájc, Izland és Monaco. A fizetési rendszerben résztvevő bankok ügyfelei egyszerűbben, gyorsabban, alacsonyabb díjak mellett tudnak utalni, magyarázta Dimitrov.
"Ez a rendszer jelentősen csökkenti mind az ügyfelek, mind pedig magának a gazdaságnak is a költségeit, és természetesen ez a kezdeményezés nagyon vonzóvá vált a Nyugat-Balkán számára is" - mondta a központ kutatója.
Szerbia csatlakozása a SEPA rendszerbe sokat jelentene a gazdaság számára, mert így a kis- és középvállalkozások költségei jelentősen csökkennének – jelentette ki Dimitrov.
Hozzátette, a polgárok számára is fontos a rendszer, a konkrét előnyöket pedig egy példával illusztrálta.
"Konkrétan, ha a barátomnak vagy bárkinek utalni szeretnék az országhatáron túlra, valemely EU tagországba, akkor azt egyszerűen megtehetem a telefonom m-banking alkalmazásán keresztül, és a SEPA hasonló díjat számít fel, mint egy belföldi utalás esetén, tehát nem kell külön díjat fizetnem érte” – magyarázta Dimitrov.
Vladimir Vasić pénzügyi tanácsadó szerint az Európai Unió egyedi fizetési rendszere lehetővé teszi a kötelezettségek pillanatok alatti teljesítését, de kizárólag euró utalására alkalmas.
"Ily módon valóban csökkenti az egyik pénznemről a másikra való átváltás költségeit. Ez egy lépése az egységes fizetési rendszernek, amely csak akkor nyújt előnyöket, ha az ország tagja a rendszernek, illetve az Európai Unió polgárai számára. Ez az egyik lépés annak érdekében, hogy Szerbiát közelebb hozzuk az EU-hoz, tekintettel arra, hogy az EU a legnagyobb külkereskedelmi partnerünk” – mondta Vasić.
Az Ön hozzászólása
Nincs hozzászólás. Legyen az első!