Glamočić: 28 ezer sertés pusztult el a járvány következtében
2026. július 18. [9:54]
Az afrikai sertéspestis jelenleg hét szerbiai körzetben, összesen 52 településen van jelen, a járvány miatt pedig eddig mintegy 28 ezer sertés pusztult el vagy kellett leölni – közölte Dragan Glamočić mezőgazdasági miniszter.
Rendkívüli helyzetet hirdettek Rumán, Obrenovacon, Mitrovica területének egy részén és Šabacon, és a következő napokban további önkormányzatok is hasonló intézkedést vezethetnek be.
A miniszter szerint a vírus terjedésében a vaddisznók és az emberek játsszák a legnagyobb szerepet. Emiatt fokozott ellenőrzésekre és a vaddisznóállomány gyérítésére is készülnek. Hangsúlyozta, hogy már egy kisebb mulasztás is elegendő lehet a fertőzés továbbterjedéséhez, ezért a gazdáknak különösen fontos betartaniuk a járványvédelmi előírásokat és a fertőtlenítési szabályokat, közölte a Tanjug.
Glamočić kiemelte, hogy az afrikai sertéspestis nem veszélyes az emberre, ugyanakkor rendkívül súlyos gazdasági károkat okoz a sertéstartásban, ráadásul jelenleg nincs ellene védőoltás. Arra is figyelmeztetett, hogy a vírus a húsban akár évekig is életképes maradhat, ezért a hatóságok a lakosság együttműködését kérik a járvány megfékezése érdekében.
