Mesarović: A kínai beruházások meghaladták a 7,2 milliárd eurót, új lehetőségek a feldolgozóiparban

(Fotó: Ministarstvo privrede)

2026. április 21. [12:28]

Betűméret:                     

A kínai beruházások értéke Szerbiában már meghaladja a 7,2 milliárd eurót, miközben az együttműködés bővítésének legnagyobb tartalékai a feldolgozóiparban rejlenek – jelentette ki a kínai látogatáson tartózkodó Adrijana Mesarović miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter egy üzleti fórumon a Tanjug híre szerint.

A tárcavezető szerint a hazai feldolgozóipar már bizonyította versenyképességét – a bortól és pálinkától a mézig és az aszalt gyümölcsökig –, és „egyértelmű potenciál van a kínai piaci jelenlét jelentős bővítésére”. Mesarović a EON Home Company székhelyén tárgyalt, ahol a város vezetőivel is egyeztetett.

Kiemelte: Szerbia és Kína kapcsolatai ma az egyik legstabilabb stratégiai együttműködési keretet jelentik, amelyben Kína az ország egyik legfontosabb gazdasági partnere és második legnagyobb befektetője. Mint mondta, a tíz legnagyobb szerbiai exportőr közül öt kínai tulajdonban van, ami az ipari és exportfejlődés egyik kulcspillérévé teszi a partnerséget.

A miniszter szerint a kínai beruházások a kulcságazatokat fedik le – a kohászattól és bányászattól az autóiparon és gyártáson át az energetikáig és a csúcstechnológiákig –, ami Szerbiát a globális értékláncok aktív szereplőjévé teszi. Ebben a folyamatban kiemelt szerepet kapnak az új kezdeményezések, valamint az Expo 2027 Belgrade előkészületei is, amelyek a jövő technológiái felé való nyitást jelzik.

Mesarović rámutatott: Szerbia az Szerbia–Kína szabadkereskedelmi megállapodás révén igyekszik erősíteni termékei jelenlétét a kínai piacon. Hangsúlyozta, hogy az ország – Izland és Svájc mellett – azon kevés európai államok közé tartozik, amelyek ilyen egyezményt kötöttek Kínával, és elsőként emelte ezt az együttműködést átfogó stratégiai szintre. Ennek keretében 2028-ig számos termék esetében teljesen megszűnnek a vámok.

A miniszter, aki három szecsuáni vállalat képviselőivel tárgyalt a szerbiai befektetési lehetőségekről, úgy fogalmazott: a két ország kapcsolata ma már nem pusztán együttműködés, hanem közös fejlődés. A miniszter szerint a két ország közötti együttműködés lehetőségei gyakorlatilag korlátlanok, amit a baráti kapcsolatok és a szabadkereskedelmi megállapodás is erősít.

Mesarović hétfőn érkezett Kínába, ahol április 20. és 29. között három tartományba – Guangdongba, Santungba és Hopejbe – látogat el, és hat városban folytat tárgyalásokat.