Az Antarktisz óránként 17 millió tonna jeget veszít

(Fotó: Pixabay)

2024. november 27. [8:09]

Betűméret:                     

Több száz tudós gyűlt össze egy ausztráliai sürgősségi csúcstalálkozón, hogy megvitassák az Antarktisz jövőjét – írja az IFLScience. A kutatók nyilatkozatban összegezték megállapításaikat, és határozottan felhívták a figyelmet arra, hogy világszerte sürgős cselekvésre van szükség az antarktiszi olvadás és a katasztrofális tengerszint-emelkedés megakadályozása érdekében.

A 2024-es Ausztrál Antarktisz-kutatási Konferenciát múlt héten tartották a Tasmaniai Egyetemen. A rendezvényen közel 500 sarkkutató vett részt.

A szakértők szerint a Földön sehol sem okoz nagyobb bizonytalanságot a tengerszint-emelkedés előrejelzése, mint az Antarktisz keleti részén. A helyi jégtakaró önmagában elég vizet tartalmaz ahhoz, hogy teljes olvadás esetén körülbelül 50 méterrel növelje a globális tengerszintet, ez rendkívül súlyos következményekkel járna.

A Déli-óceán és az Antarktisz ráadásul a szén-dioxid elnyelésében és a bolygó hűtésében is fontos szerepet játszik. A globális felmelegedés miatt a régió felborul, esetenként az átlaghőmérsékletet 40 Celsius-fokkal meghaladó hőhullámok alakulnak ki, a tengeri jég szintje negatív rekordokat dönt, a jégselfek egyre instabilabbá válnak, miközben a tengeri és szárazföldi ökoszisztéma is átalakul.

A szakértők attól tartanak, hogy a gyors és katasztrofális tengerszint-emelkedést okozó jégveszteség még a mi életünkben bekövetkezhet.

A mostani csúcstalálkozó mögött álló szervezet, az Australian Antarctic Program Partnership (AAPP) szerint a globális tengerszint az elmúlt 30 évben akár 10,5 centiméterrel is emelkedhetett. Az emelkedés egyik fő tényezője az Antarktisz jegének olvadása, amiért elsősorban az éghajlatváltozás a felelős. A jeges kontinens jelenleg óránként mintegy 17 millió tonna jeget veszít, az olvadás üteme ráadásul a műholdfelvételek alapján gyorsulni látszik.

Az AAPP szerint amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátását fokozza az emberiség, Ausztrália part menti régiói 2100-ra pusztító, 80 centiméteres tengerszint-emelkedést tapasztalhatnak. Az alkalmazkodás ugyan segíthet, de a kutatók szerint a katasztrófa korlátozásához mindenképp gyors, tartós és jelentős emissziócsökkentés szükséges, írja a 24.hu.

Az Ön hozzászólása


500 leütés maradt még

Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!